Szorongás és egyéb félelmek

Szorongás és egyéb félelmek

Aki nem fél, bolond – tartja a mondás. Mégis vannak, akiket a szorongás gúzsba köt, a napi teendőinek ellátásában is akadályoz. Szorongani számtalan dologtól lehet: a városban hömpölygő tömegtől, új helyzetben, szerepléstől, szextől, munkahelytől, iskolától, vizsgáktól stb. A szorongás mellett, vagy annak következményeként megjelenhet:

-fokozott aggodalmaskodás: a személy sokat foglalkozik azzal, milyen rossz dolgok történhetnek vele és szeretteivel. A szorongás általában kéz a kézben jár az alacsony önértékeléssel, így a személy saját magában sem tud megbízni.
-alvási nehézségek: az erősen szorongó emberek általában nehezen alszanak el, vagy gyakran felébrednek álmukból, esetleg rémálmok gyötrik őket
-irracionális félelmek: a szorongás gyökerében olyan félelmek állnak, amelyek mások számára sokszor nehezen érthetőek. A szorongó emberek teljesen hétköznapi helyzetekben képesek megélni a szorongást.
-izomfájdalom: Amikor megijedünk, általában hirtelen összehúzzuk magunkat. A szorongó emberek sokszor egész nap megfeszített izmokkal teszik a dolgukat.
-krónikus emésztési panaszok: a panaszok között megjelenhet a hasmenés, szorulás, irritábilis bél szindróma
-fokozott lámpaláz teljesítményhelyzetekben
-pánikszerű tünetek és/vagy pánikzavar
-rágódás a múlton: a szorongó emberek gyakran felidézik a múltat, különösen azokat az emlékeiket, ahol kínos helyzetbe kerültek. Ez a rágódás sokszor jobban meghatározza a szorongást, mint azok az események, amelyek egyébként kiváltják
-perfekcionizmus vagy akár a kényszeres viselkedés: aki szorong, szeretné elkerülni, hogy kellemetlen helyzetbe kerüljön. Ennek az egyik eszköze a perfekcionizmus. A személy célja ilyenkor, hogy a tökéletes viselkedésével elkerülje a hibákat, így a kínos helyzeteket.

Szokás úgy tekinteni a szorongásra, mint egy külső erőre, ami hatalmába keríti az embert. Aki szorong, általában úgy érzi, hogy hétköznapi, mások számára látszólag teljesen veszélytelen helyzetekben tör rá egy rossz érzés, ami nagymértékben akadályozza. A szorongó emberek hasonlóak a jósokhoz: megpróbálják előre jelezni a jövőt. A jóslatuk a legtöbb esetben az, hogy valami szörnyű dolog fog történni velük. Az igazság ezzel szemben az, hogy a szorongást aktív munkával alakítjuk ki magunkban. Gyakoroljuk és tökéletesítjük a technikánkat, hogyan tudjuk szorongatni önmagunkat. A szorongás olyan mint egy rossz szokás, és mint minden szokásról, a szorongásról is le lehet szokni.

Szinte minden szorongásból van kiút, nagy sikerrel javítható a szorongó emberek élete. A szorongás enyhítéséhez először is megértjük, hogyan alakítja ki magában az szorongó ember a szorongás élményét, majd ezt a tipikus, jól megszokott szokást “elrontjuk” azzal, hogy rávilágítunk: a világot többféleképpen is lehet látni. Ha Ön úgy érzi, a szorongásai miatt képtelen boldogan és hatékonyan élni az életét, mindenképpen javaslom pszichológus segítségének igénybevételét.



Tovább cikkeim a témában >>